Wiadomości

Piątek, 26 stycznia 2018

Przedstawiciele firmy Tauron w Ochotnicy

Dzięki staraniom Wójta Gminy, w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie dotyczące współpracy Gminy Ochotnica Dolna z największym podmiotem świadczącym usługi produkcji i dostaw energii elektrycznej w Polsce południowej - Firmą Tauron.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele, aż trzech firm działających w Grupie Tauron: Pan Jacek Bieńkowski i Pan Robert Dudziński (Tauron Ekoenergia sp. z o.o.), Pan Grzegorz Mudrak i Pan Andrzej Hoły (Tauron Dystrybucja S.A.), Pan Łukasz Kordas i Pan Adam Adamek (Tauron Polska Energia S.A.).

Ze strony gminy w spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy - Pan Stanisław Jurkowski oraz pracownicy Referatu Inwestycji i Gospodarki Pan Tadeusz Kudłacz i Pan Krzysztof Ligęza.

Przedstawiciele Firmy Tauron widząc wielkie zaangażowanie władz gminy w rozwój energii odnawialnej oraz alternatywnych źródeł energii zwrócili się z propozycją aby na terenie naszej gminy wdrożyć jeden z największych w Polsce projekt badawczo-rozwojowy dofinansowany w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dotyczący tzw. mikrosieci.

Po szczegółowym zapoznaniu się z działaniami samorządu na terenie gminy, dodatkowo wyrazili chęć współpracy z Gminą Ochotnica Dolna w realizacji innych działań m.in. analiz zmierzających do opracowania taryf antysmogowych, działań mających na celu opracowanie i ulepszenie stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych czy wreszcie wyrazili chęć udziału w Klastrze Energii Wirtualna Zielona Elektrownia Ochotnica jako Partner.

Klaster Energii Wirtualna Zielona Elektrownia Ochotnica powstał w roku 2017 i obecnie znajduje się w fazie certyfikacji w Ministerstwie Energii. Zadaniami, które Gmina Ochotnica zamierza zrealizować w ramach klastra są m.in.:

  • opracowanie studium wykonalności, organizacja Klastra i objęcie systemem wszystkich instalacji OZE na terenie gminy,
  • uzyskanie koncesji URE,
  • dalsza rozbudowa instalacji fotowoltaicznych,
  • budowa 2 stacji ładowania pojazdów elektrycznych,
  • zakup 2 pojazdów elektrycznych (busów) i organizacja bezpłatnego elektrycznego transportu na terenie gminy,
  • budowa m.in.: biogazowni, brykieciarni, zasobników energii,
  • wymiana linii oświetleniowych i lamp oświetlenia ulicznego,
  • wykonanie 4 stanowisk ładowania telefonów komórkowych (przy wieżach widokowych),
  • odtworzenie starej siłowni wodnej,
  • monitoring jakości powietrza,
  • instalacja pilotażowych systemów ogrzewania opartych na energii elektrycznej czy pompach ciepła,
  • działania w zakresie obniżenia opłat za energię elektryczną oraz działania polegające na bilansowaniu, monitorowaniu i racjonalnym, efektywnym wykorzystaniu produkowanej energii elektrycznej.

Spotkanie przebiegało w przyjacielskiej atmosferze, zaproszeni gości byli pod wielkim wrażeniem innowacyjności i kompleksowości realizowanych przez gminę działań oraz planów na najbliższą przyszłość. Wyrazili chęć ścisłej współpracy, jak również pomocy w dalszych działaniach Klastra.