W dniu 6 listopada 2018 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej miał miejsce XVI Gminny Konkurs Recytatorski upamiętniający 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowany przez Komisję Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminną Bibliotekę Publiczną w Ochotnicy Dolnej oraz Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej. Konkurs obejmował recytację utworów o tematyce patriotycznej w języku literackim i gwarowym w trzech kategoriach wiekowych.
Po etapie szkolnym do gminnego konkursu zakwalifikowali się:
Język literacki:
Michał Topolski, Kinga Ligas, Klaudia Potok z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. mjra H. Sucharskiego z Tylmanowej;
Konrad Gromala, Joanna Udziela ze Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Tylmanowej;
Kinga Syjud, Antoni Tarchała, Maria Rozmus ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej;
Łucja Urbaniak, Maria Jagieła, Martyna Chryczyk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej – Młynne;
Dorota Mikołajczyk, Marek Mikołajczyk, Roksana Gołdyn ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera w Ochotnicy Dolnej;
Amelia Górna, Kacper Chrobak, Nikodem Franczyk ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Ochotnicy Górnej.
Język gwarowy:
Martyna Furca, Katarzyna Bulanda ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Ochotnicy Górnej.
Kacper Gołdyn, Paulina Czajka, Karolina Puchomirska ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera w Ochotnicy Dolnej;
Anna Brzeźna z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej – Młynne;
Michał Brzeźny ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej;
Jakub Gabryś z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. mjra H. Sucharskiego z Tylmanowej.
Komisja konkursowa w składzie:
Agnieszka Wójtowicz – emerytowana nauczycielka języka polskiego, Lucyna Czubernat – bibliotekarka z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Marzena Kruczek – nauczyciel, założyciel sieci przedszkoli Bajkowy Świat z Białki Tatrzańskiej, Rozalia Urbaniak – przedstawicielka Związku Podhalan z Ochotnicy Dolnej – oceniała uczestników, kierując się następującymi kryteriami: dobór repertuaru (wartość artystyczna i wychowawcza utworu oraz dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacja utworów, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny i wyłoniła zwycięzców:
Język literacki:
Kat. I
I miejsce Dorota Mikołajczyk
II miejsce Łucja Urbaniak
III miejsce Michał Topolski
Kat. II
I miejsce Kacper Chrobak
II miejsce Marek Mikołajczyk
II miejsce Maria Jagieła
III miejsce Antoni Tarchała
Kat. III
I miejsce Nikodem Franczyk
II miejsce Martyna Chryczyk
III miejsce Maria Rozmus
Język gwarowy:
Kat. I
I miejsce Kacper Gołdyn
II miejsce Martyna Furca
III miejsce Jakub Gabryś
Kat. II
I miejsce Paulina Czajka
Kat. III
I miejsce Karolina Puchomirska
II miejsce Michał Brzeźny
III miejsce Katarzyna Bulanda
W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z Gminy Ochotnica Dolna.
Nagrody wręczyła Komisja konkursowa oraz kierownicy GBP oraz WOK.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!