Wiadomości

Piątek, 1 marca 2019

Koncert Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna na zakończenie projektu „Tożsamość naszym wspólnym dobrem”

W dniu 24.02.2019 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej licznie zgromadzona publiczność wraz z Wójtem Gminy Ochotnica Dolna Panem Tadeuszem Królczykiem oraz Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna i Radną Powiatu Panią Marią Łojas – Jurkowską, wysłuchała koncertu, który był zwieńczeniem projektu pt. „Tożsamość regionalna naszym wspólnym dobrem przekazywanym poprzez muzykę Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna i Zespołu Regionalnego Spod Gorca oraz doposażenie orkiestry
i organizacja występu”.

Koncert rozpoczął się od marsza pt. „Intrada regionalna”, po którym na scenę dołączyli członkowie zespołów regionalnych Spod Gorca i Nucicek oraz Chóru Parafialnego, aby w dalszej części koncertu wykonać z orkiestrą kilka utworów regionalnych, które zostały opracowane na wspólnych próbach w ramach w/w projektu. Na scenie pojawiło się łącznie 120 wykonawców w przedziale wiekowym od 5 do 80 lat.

Koncert był zwieńczeniem projektu, którego celem jest utrzymanie tożsamości regionalnej wraz z popularyzacją tradycji kulturowych poprzez doposażenie Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna w instrumenty muzyczne zwiększające atrakcyjność repertuaru muzycznego i jego poziomu artystycznego. Beneficjentem projektu jest Ochotnicza Straż Pożarna w Ochotnicy Dolnej. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rozwoju Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja realizowana jest w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczności wdrażanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”.

Wartość całego projektu wynosi 56 578,13 zł, kwota dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej to 50 000 zł.

W budżecie operacji, oprócz zakupu instrumentów muzycznych, zaplanowano druk ulotek i plakatów promujących koncert oraz cały projekt. Dodatkowo zaplanowano też działania mające wpływ na rzecz ochrony środowiska. Ponieważ orkiestrze zdarza się grać w plenerze, gdzie nie ma dostępu do prądu stałego w ramach operacji zakupiono solarny zestaw zasilający.

Na początek Monika Jagieła – koordynator projektu - przywitała gości, publiczność oraz wykonawców, a następnie opowiedziała o całym przedsięwzięciu.

Koncert rozpoczął się od krótkiej rymowanki (niespodzianki) napisanej specjalnie na tę okoliczność. Każdy członek orkiestry, który otrzymał nowo zakupiony  instrument został delikatnie i żartobliwie „przymuszony” do zagrania solo na tym właśnie instrumencie. A rymowanka brzmiała tak:

Szanowni zebrani! Nadstawcie dziś ucha,
Występu solistów zechciejcie posłuchać
Oto są przed Wami muzyczni szczęściarze,
Którzy nowe sprzęty otrzymali w darze.

Tuba trafia w ręce Wojtka Szczepaniaka,
najradośniejszego w orkiestrze chłopaka.
Gra najgłośniej z wszystkich, najwięcej też gada,
najbardziej się cieszy, gdy koncert wypada.

Niechaj ten największy instrument muzyczny,
przysporzy Ci blasku na występach licznych.
A teraz nam zagraj „solo” na tej tubie,
Poddaj ją i siebie generalnej próbie.

Na rogu grać będzie, ku naszej radości,
Marian Brzeźny, który słynie ze swej wrażliwości.
Miłość do muzyki, dostał „na mój dusiu”,
Jako dar dziedziczny po ojcu „Dudusiu”.

Przeogromny talent drzemie w tym chłopaku.
Jemu grają nawet piły na tartaku.
A jak w róg myśliwski zadmie z całej mocy,
Zwierz nie wyjdzie z dziury nawet o północy.

Grzesiek Ptaszek dotąd w stary bęben walił.
Ile pałek złamał? Tym się nie pochwalił.
Ale tę ostatnią, powiem Wam w sekrecie,
Złamał na przeglądzie orkiestry w powiecie.

Teraz kiedy nowy bęben do rąk dostał,
Jest jak uskrzydlony, wyzwaniom chce sprostać.
Jak paw dumny będzie, rytmy nam wystuka
A pałką do ciasta już nie będzie pukał.

Sprzęty perkusyjne wezmą w używanie
Tomek Królczyk wraz z Olą Chlebkówną na zmianę.
A gdy ich czasami przeszkoda zatrzyma,
To do perkusistów dołączy Martyna

Zakupiliśmy też kilka przeszkadzajek
Na, których Wam zagra bardzo fajny  grajek
Karolina w dzwonki pałeczką uderzy
I już płynie wokół muzyka pasterzy

Tomek ma coś w sobie, jakąś moc magiczną
Pociąga za sobą gromadkę dość liczną.
Dziewczęta chętnie na perkusji grają,
A Tomka za przykład dla siebie stawiają.

Dziękujemy pięknie kolegom z drużyny,
za ich gest odwagi, za ich tęgie miny.
To znak żeśmy w dobre ręce sprzęt oddali,
Że z potrzeby serca wszyscy będą grali.

A na nowych członków w orkiestrze czekamy
Bo tych  instrumentów już troszeczkę mamy
Niech dołączą do nas i duzi i mali
Co muzyką żyją i będą ją kochali.

W ramach projektu zakupiono następujące instrumenty: tubę B, waltornię, zestaw perkusyjny, bęben marszowy, instrument perkusyjny Pearl Ashtone Block, Instrument perkusyjny Hammered Steelbell, latin percusion plus statyw, stołek do perkusji, zestaw talerzy do perkusji, stopę, werbel, statyw werblowy oraz statyw pod Hi-Hat.

Operacja, którą realizujemy polega na ciągłym kultywowaniu i promocji lokalnej twórczości poprzez doposażenie Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna. Orkiestra od samego początku istnienia pełni szczególną rolę w życiu kulturalnym swojego regionu i znajduje się w czołówce orkiestr dętych w Małopolsce. Uświetnia swoją grą wszystkie najważniejsze uroczystości szczebla lokalnego, a występując poza granicami gminy jest jej swoistą wizytówką.  Współpracuje z zespołem regionalnym Spod Gorca, który działa przy WOK. Zespół ten poprzez swoje występy przyczynia się znacznie do zachowania i propagowania lokalnej kultury i folkloru. To właśnie z tym zespołem w ramach działań projektowych opracowany został nowy sposób popularyzacji i kultywowania lokalnej tożsamości dwóch odrębnych twórców lokalnych promujących region przy wykorzystaniu muzyki. Do współpracy zaproszono również jeszcze dwa zespoły zaprzyjaźnione z orkiestrą: Chór Parafialny oraz szkolny zespół regionalny Nucicki. W połączeniu tych podmiotów zostało opracowanych 6 utworów regionalnych wchodzących w skład stałego repertuaru Orkiestry Dętej. Pieśni ludowe Orkiestra systematycznie wprowadza w swój repertuar w trosce o zachowanie tożsamości regionalnej.

W dalszej części koncertu usłyszeliśmy utwór pt. „Góralu, czy Ci nie żal”, a zaśpiewał duet Natalia Szczepaniak oraz Zbigniew Chlebek. Po wysłuchaniu utworów regionalnych przenieśliśmy się w świat filmowy. Pierwszym utworem był „Moriccone`s Melody” napisany przez Ennio Morricone do filmu „Misja” – solo Natalia Szczepaniak, a po nim za sprawą utworu z filmu o zbójniku Janosiku powróciliśmy do górskich krajobrazów. W dalszej kolejności orkiestra zagrała utwór napisany przez amerykański zespół rockowy do filmu o sympatycznym zielonym ogrze o imieniu Shrek. Utwór nosi nazwę „Accidentally in love”, czyli „Przypadkowo zakochany”. W kolejnym utworze po raz kolejny usłyszeliśmy piękny wokal Natalii Szczepaniak w utworze „You Raise me up”. Następna piosenka wprowadziła nas w klimat muzyczny Franka Sinatry, a to za sprawą utworu „New York, New York”. Na zakończenie Orkiestra Dęta zagrała utwór „One moment in Time” a solo wykonała go Natalia Szczepaniak. Publiczność owacjami na stojąco podziękowała wykonawcom, a orkiestra na bis zagrała  marsza „Alamo”.

Dziękujemy serdecznie wszystkim artystom małym i dużym oraz publiczności za tak liczne przybycie.

 

Tekst: Monika Jagieła

Zdjęcia: Agata Młynarczyk