Wiadomości

Poniedziałek, 28 października 2019

Weekend z historią w Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej

Miniony weekend (26 – 27 października) okazał się niezwykłą przygodą dla uczestników warsztatów w terenie. Uczniowie oraz dorośli – pasjonaci historii – udali się z dr Dawidem Golikiem – pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie na spacer historyczno – edukacyjny „Śladami pamięci”.

W sobotę uczniowie SP im. ks. Jana Twardowskiego w Tylmnaowej ora SP im. mjra H. Sucharskiego w Tylmanowej wraz ze swoimi nauczycielami historii i opiekunami wyruszyli w teren na wycieczkę pn. „Wojenne ślady w Tylmanowej”. Trasa prowadziła przez najbardziej charakterystyczne dla przeszłości wsi miejsca. Uczestnicy wycieczki zebrali się w os. Rzeka „pod Bastą” skąd wyruszyli na spacer po Baście. Następnie udali się do os. Michałki i Zabaście, aby porozmawiać o historii Żydów. Kolejnym punktem wyprawy był spacer po umocnieniach polowych z 1939 r. położonych nad os. Rzeka. Na koniec grupa udała się do os. Jurki – tutaj dr Dawid Golik przybliżył uczestnikom wydarzenia związane z 22 grudnia 1944 r., które zapoczątkowały „krwawą wigilię” w Ochotnicy Dolnej.

Z kolei w niedzielę odbyła się wycieczka historyczno – edukacyjna w Ochotnicy Dolnej pn. „Ślady historii w Ochotnicy Dolnej”. Udział w niej wzięli uczniowie SP im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej oraz uczniowie SP im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej. Trasa swój początek miała u ujścia potoku Gorcowe w Ochotnicy Dolnej skąd grupa udała się na spacer po Tarchałach, odkrywając relikty przeszłości. Potem, po zejściu do os. Młynne uczestnicy szukali grobu Żydów. Została im zaprezentowana historia pomnika Brzeźnych. Następnie grupa udała się do budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej (nawiązanie do posterunku policji granatowej) i do dworu. Na końcu grupa odwiedziła cmentarz w Ochotnicy Dolnej.

Warsztaty miały na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej historii regionu. Odbywały się w ramach zadania „Śladami Pamięci”, którego beneficjentem jest Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.