23 października br., na Politechnice Krakowskiej, odbyło się spotkanie podmiotów, które od lat współpracują z Instytutem Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, w zakresie prac dydaktycznych (kursowych, inżynierskich, magisterskich, praktyk studenckich) oraz naukowo-badawczych, wspomagających rewaloryzację i promocję dziedzictwa natury i kultury w krajobrazie regionów i gmin.
W spotkaniu udział wzięli m. in. przedstawiciele samorządów lokalnych, w tym Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli reprezentanci parków narodowych, muzeów, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych.
Celem spotkania było zaprezentowanie dotychczasowych wyników współpracy członkom Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz Władzom Instytutu a także, wzajemnie, Przedstawicielom.
Współpraca Instytutu Architektury Krajobrazu z podmiotami polega na wymianie doświadczeń, wspólnym działaniu implementacyjnym do różnych programów wsparcia, promocji dotychczasowych osiągnięć i wyników prac badawczych i ich realizacji oraz na budowaniu sieci powiązań w zakresie turystyki kulturowej jako perspektywicznego kierunku działań.
Współpraca Gminy Ochotnica Dolna, w tym Wiejskich Ośrodków Kultury, z Instytutem Architektury Krajobrazu odbywa się m.in.: w zakresie tematów prac akademickich, pomocy merytorycznej i opiniodawczej dotyczących Szlaku Kultury Wołoskiej, projektu: "Turystyczna Enklawa...", projektów Leader+, PROW i innych, realizowanych przez Gminę. Współpraca w zakresie dzieł inżynierii (historyczna Droga Knurowska, dzieła przemysłu wiejskiego) i reliktów pól bitewnych (ścieżki edukacyjne na fortyfikacjach w Tylmanowej oraz do miejsca katastrofy maszyny bojowej USAAF z czasów II wojny światowej w Ochotnicy Górnej).