Wiadomości

Wtorek, 28 lipca 2020

Po góralsku na planie filmowym

Ruszyły nagrania związane z projektem „My górale i nasza tożsamość” realizowanym przez Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej. WOK uzyskał dofinansowanie z programu „EtnoPolska 2020”. W ramach zadania zostanie przygotowanych pięć materiałów filmowych prezentujących kulturę, tradycję, zwyczaje i obyczaje Tylmanowej i Ochotnicy.

28 lipca, na planie filmowym, w replice starej chałupy znajdującej się w muzeum w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej, zebrali się przedstawiciele Klubu Seniora „Wiecznie Młodzi”, Dziecięcego Teatru Muzycznego Hejo, ekipy nagrywającej oraz reżyser i scenarzysta w jednym – Michał Busek.

Od samego rana trwały prace przygotowawcze na planie filmowym zmierzające do odtworzenia dawnych realiów tj. wnętrza i działań, które były codziennością w ubiegłym wieku dla tamtejszych ochotniczan i tylmanowian. Rekwizyty, sprzęty gospodarstwa domowego, stroje – jednym słowem dbałość o każdy detal lat 50. – 60. XX w. był niezmiernie ważny. 

Materiał filmowy dotyczył tradycji robienia palm wielkanocnych. Zatem na planie zapanował świąteczny, wielkanocny nastrój, aczkolwiek postny. Aktorzy nie mieli łatwego zadania – lipcowy, upalny, letni dzień nie sprzyjał działaniom, które musiały odzwierciedlić zachowania kojarzone z wiosenną porą roku i miesiącami marcem – kwietniem.

            Mimo to nagranie zostało pomyślnie zrealizowane, a jego efekty będzie można oglądać już jesienią podczas Etno Festiwalu „My górale”  Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z dzisiejszego planu filmowego. 

Dziedzictwo kulturowe Gminy Ochotnica Dolna jest bardzo bogate, wartościowe i zakorzenione w tradycji. Materiały filmowe mają na celu zobrazowanie tego co przemija, odchodzi w przeszłość, ale jeszcze trwa w świadomości lokalnej społeczności, szczególnie starszego pokolenia mieszkańców. Wielopokoleniowe warsztaty „Po góralsku”, które poprzedzają nagrania i trwają już od początku lipca, są świetną okazją do przekazywania wiedzy młodemu pokoleniu mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej. Dla seniorów minione czasy są wspomnieniem ich młodości i szczęścia, pomimo wielu ówczesnych trudności i niewygód.

Dziękujemy wszystkim aktorom za zaangażowanie, a reżyserowi za cierpliwość, pomysłowość i niestrudzone poszukiwanie śladów przeszłości w naszej Gminie. Dziękujemy kierownikowi WOK w Ochotnicy Górnej Panu Zdzisławowi Błachutowi za możliwość skorzystania z pomieszczeń muzeum na poczet nagrań. Dziękujemy tym osobom, które udostępniły nam rekwizyty ze swoich prywatnych zbiorów - bez nich nie bylibyśmy w stanie cofnąć się w czasie o co najmniej pół wieku.

Dzisiejszy film, to jeden z pierwszych, które Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej realizuje na terenie Gminy Ochotnica Dolna. Już w najbliższy czwartek przeniesiemy się na kolejny plan filmowy. Jaki? O tym już wkrótce…

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”