Wiadomości

Wtorek, 25 sierpnia 2020

W Ochotnicy Górnej żniwowali

Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej realizuje nagrania związane z dawną tradycją kulinarną w ramach zadania „Gorczańskie smaki, góralskie nuty” dofinansowanego z programu „EtnoPolska 2020”.  W związku z tym w ubiegłym tygodniu odbyły się tradycyjne żniwa, podczas których została pokazana droga ziarna.

Nagrania rozpoczęły się na polu ze zbożem, które zostało skoszone, tak jak kiedyś tj. kosami. Gospodynie podbierały zboże, robiły snopki i powrósła. Praca szła pełną parą. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Jedzono kluski skubane i placki z blachy z bryndzą. Potem zboże było składane w kopy, aby wyschło. Na końcu zboże, wozem drabiniastym zaprzęgniętym w konia zostało zwiezione do stodoły.

To jednak nie był koniec prac…. Gdy już zboże znalazło się w stodole trzeba było je omłócić. Młocka odbyła się cepami! Tak otrzymane ziarna trafiły do żaren, gdzie zostały zmielone na mąkę. Mając wreszcie mąkę można było upiec chleb - tradycyjny, swojski i zdrowy! Chleb, na liściu kapusty, był wypiekany w dawnym piecu. Po upieczeniu został wyjęty na łopacie, a gospodyni zrobiła na nim znak krzyża i pokroiła. Był gotowy do jedzenia.

Podczas nagrań sceneria na polu ze zbożem, położonym w Ochotnicy Górnej, była bajkowa. W oddali pasły się gęsi, dziecko spało w „oktusce” zawieszonej na „zyrdce”, jedna z gospodyń przędła len i doglądała śpiącego dziecka. Dało się także słyszeć śpiew pracujących i radosne krzyki biegających dzieci.

Dziękujemy wszystkim aktorom za ciężką pracę, zaangażowanie i swój wkład w budowanie i kontynuowanie tradycji naszej Małej Ojczyzny. Powstały materiał filmowy będzie cennym źródłem informacji i wiedzy dla najmłodszych mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej.

Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej za organizację pleneru i innych scen filmowych. Dziękujemy Pani Mari Czajce za gościnę i za przygotowanie poczęstunku dla aktorów oraz ekipy filmowej i zdjęciowej. Dziękujemy gospodarzom Panu Józefowi Sobania za udostępnienie pomieszczenia z żarami oraz za użyczenie wozu drabiniastego i konia oraz Państwu Janowi i Janinie Cajka za udostępnienie stodoły na młockę cepami. Dziękujemy Pani Janinie Król za pokaz pieczenia chleba. Dziękujemy Michałowi Buskowi za opracowanie scenariusza i nadzór artystyczny. Dziękujemy wszystkim osobom, które poświęciły swój czas, aby nagranie mogło powstać.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.