Wiadomości

Środa, 21 października 2020

Festiwal gorczańskich smaków

Projekt „Gorczańskie smaki, góralskie nuty”, realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej w ramach dofinansowania „EtnoPolska 2020”, dobiegł końca. 

Na początku października br. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej, odbyło się wydarzenie podsumowujące, w którym udział wzięli przede wszystkim uczestnicy projektu, którzy aktywnie włączyli się w jego realizację. Ograniczona liczba osób była konieczna ze względu na stan pandemii. 

Prowadzący spotkanie podsumowujące – Michał Busek – przywitał zebranych gości,  Marię Łojas – Jurkowską – Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna i Radną Rady Powiatu Nowotarskiego. Na początku nastąpiło podsumowanie projektu i jego poszczególnych etapów. Krótkiego wprowadzenia dokonała Małgorzata Piątek – Kierownik zespołu ds. zarządzania projektami w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna.  

Następnie przyszedł czas na prezentację efektów projektu – nad którymi KGW wraz z Michałem Buskiem i innymi osobami pracowało od kwietnia do października br. W budynku WOK, już od samego wejścia, przybyłych witała wesoła, ale zarazem sentymentalna wystawa obrazów, których kadry pochodziły z plenerów filmowych. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę filmową, dokonaną przez Michała Buska, publiczności zostały zaprezentowane nagrania, które powstały w wakacje. Filmy – kulinarne drogi - ziemniaka, kapusty, ziarna i mleka – zaprezentowane w nawiązaniu do przeszłości – wzbudziły wśród widzów (bohaterów filmów) wielkie wzruszenie. Była to niezwykła podróż do czasów dawnych, nawiązująca do tego co kiedyś stanowiło wartość i decydowało o życiu i przetrwaniu. 

Niezwykłą atmosferę – ciepłą i domową – jaka wytworzyła się podczas oglądania filmów spotęgowały dodatkowo podziękowania dla dwóch pań z KGW – najstarszych aktorek, które dzielnie i z uporem przekazywały młodemu pokoleniu w sposób naturalny i realny wiedzę o życiu i tych czasach, które już odeszły. Panie Anna Groń i Anna Czajka otrzymały pamiątkowe obrazy na płótnie, które wręczyła im Małgorzata Piątek, a publiczność nagrodził gospodynie gromkimi brawami i odśpiewała „Sto lat…” . 

Po prezentacji filmów przyszedł czas na ciekawy występ i prezentację regionalisty i znawcy tradycji kulinarnej Pana Krzysztofa Zielińskiego, który przybył do Ochotnicy z Rzeszowa, aby opowiedzieć uczestnikom wydarzenia podsumowującego, że produkty lokalne mają niezwykłą wartość kulinarną i poprzez ich właściwe wykorzystanie i promowanie można osiągnąć niebanalne sukcesy w skali całego kraju i nie tylko.

W międzyczasie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Gorczańskie smaki” w kategorii najsmaczniejsze ciasto i najlepsza zupa. W konkursie udział wzięło łącznie dziesięć pań. Wybór zwycięzców nie był łatwy. Jury w składzie Małgorzata Piątek oraz Krzysztof Zieliński dokonało jednak wyboru. Na zwycięzców i uczestników czekały nagrody z galanterii skórzanej. 

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja nowej publikacji kulinarnej wydanej przez KGW w ramach zadania „Gorczańskie smaki, góralskie nuty”. Książka „Dawna kuchnia górali gorczańskich w rytmie czterech pór roku” jest, jak sam tytuł wskazuje, zbiorem przepisów kulinarnych, z uwzględnieniem podziału na poszczególne pory roku. Zawiera przepisy dawne i tradycyjne. Prace nad publikacją, pod okiem Janiny Król – Prezes KGW -  trwały przez ostatnie miesiące. 

Na koniec wydarzenia podsumowującego wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Była to forma  podziękowania za ich wkład w projekt. 

Podczas spotkania można było skosztować pysznych tradycyjnych przekąsek przygotowanych przez Panią Marysię Krzyśko oraz posłuchać góralskiej muzyki w wykonaniu „Ochotnych”

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.