Wiadomości

Poniedziałek, 31 maja 2021

Gorczańska historia mleka (film)

Droga mleka – to trzeci z kolei etnofilm, prezentujący dawne życie górali gorczańskich - ich zwyczaje i tradycje. Tym razem scenariusz filmu skoncentrowany jest na podstawowym produkcie, na którym opierała się dawna kuchnia, i który był niezastąpionym składnikiem wielu potraw przyrządzanych przez gospodynie. Mianowicie mowa o mleku.

Film powstał w ubiegłym roku w ramach zadania „Gorczańskie smaki, góralskie nuty” realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej. Kadry zostały nakręcone w os. Jurkowski Potok w Ochotnicy Górnej przez Blackheart Film – kreatywne filmy ślubne.

Panie z KGW w nagraniu przedstawiły drogę mleka – nie zabrakło zatem kadrów, z podstawowym gospodarskim zajęciem, jakim jest dojenie krów, a następnie z przeróbką mleka na masło czy bryndzę.

Akcja filmu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: rodzinnej – domowej oraz gospodarczej – w polu i w zagrodzie. Pokazany został typowy rodzinny poranek – kiedyś, przed kilkudziesięcioma laty. Wtedy wstawano wcześnie i wspólnie się modlono, na śniadanie piło się ciepłe mleko prosto od krowy, a następnie ruszało do pola, do pracy.

Dzisiaj tradycja zanika, a styl życia zmienia się diametralnie, o czym mówi jedna z przyśpiewek ludowych.  

Kiej jo se posała, to jo se śpiewała,

Kazdo dolinecka wesoło bywała.

Dzisioj nie posocie, oni nie śpiywocie

Zodne dolinecki, wesołe ni mocie.

W tym miejscu warto wymienić Pana Józefa Chrobaka - otwartego na wielki świat barda i tylmanowskiego wspaniałego poetę. Spod Jego pióra wyszły wszystkie teksty i komentarze do dziewięciu nakręconych etnofilmów. Pan Józef wystąpił także w kilku filmach jako aktor. Zrobił to równie świetnie jak słowa, które napisał. Dziękujemy.