Wiadomości

Piątek, 9 lipca 2021

Wizyta studyjna przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

W związku z inicjatywą powołania Szlaku Kultury Wołoskiej jako Szlaku Kulturowego Rady Europy, wczoraj (7 lipca) Gminę Ochotnica Dolna odwiedziła delegacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie z Departamentu Turystyki  oraz Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Szlak Kultury Wołoskiej jest szlakiem dziedzictwa przyrodniczo – kulturowego związanego z tradycjami wołoskimi w Karpatach. Jego koncepcja zrodziła się w Ochotnicy Górnej w Wiejskim Ośrodku Kultury. Szlak Kultury Wołoskiej jest następstwem Redyku Karpackiego „Transhumance 2013”, przeprowadzonego dla uczczenia wędrówek wołoskich.

Szlak rozpoczyna się w centrum wsi Ochotnica Górna i prowadzi przez potok Jamne, Bacówke u Bucka, Przehybę, polanę Zonioską, potok Jaszcze, os. Kosarzyska, os. Pod Magurką, Borsuczyny, Magórki, Kurnytową Kolibę, potok Forendówki do Ustrzyka. Oznakowany jest słupkami i tablicami.

Krajobraz, mimo przemian, wciąż zachowuje pamięć o swoich wieloletnich gospodarzach. Zespół dawnych terenów pasterskich, rolnych i osadniczych w masywach gór otaczających Dolinę Ochotnicy jest jednym z najbogatszych w skali kraju. Wartością są walory krajobrazowe wysoko położonych polan, dróg i gospodarstw samotniczych.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna, w którym uczestniczyli:  Krzysztof Jurkowski Zastępca Wójta Gminy Ochotnica Dolna, Anna Glixelli Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM wraz z Agata Frączek – Inspektor ds. rozwoju wsi w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Beata Stachura p.o. Dyrektora Departamentu Turystyki UMWM wraz z Dominiką Osiak p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Turystyki, Małgorzata Piątek Kierownik zespołu ds. zarządzania projektami.

 

Gościom została przedstawiona idea Szlaku Kultury Wołoskiej oraz jego założenia. Omówione zostały wydarzenia kulturalne odbywające się w ciągu roku na Szlaku.

Następnie grupa udała się przez Forendówki i Holinę na Magurki – na wieżę widokową. Po drodze zostały wskazane słupki i tablice stanowiące oznakowanie Szlaku, ale także polany, koliby – m. in. ta na Groniku, która stała się inspiracją do stworzenia logotypu Szlaku Kultury Wołoskiej. W drodze powrotnej uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili Państwa Irenę i Józefa Królczyków Spod Magurek w ich gospodarstwie.

Ostatnim etapem wizyty była Bacówka u Bucka i rozmowa z Bacą Jarkiem Buczkiem o codziennym życiu na bacówce i potrzebach związanych z bacowaniem.