Wiadomości

Środa, 8 września 2021

Muzyka, śpiew i taniec nad Dunajcem – relacja z Festiwalu Dunajca w Tylmanowej

W minioną sobotę (4 września) w Tylmanowej odbył się Festiwal Dunajca. Rozpoczął się on już z samego rana od Rodzinnego Rajdu Pieszego na Koziarz. Uczestnicy, po otrzymaniu pakietów startowych oraz koszulek wyruszyli, pod okiem przewodnika, na szlak. Po kilku godzinach wędrowania grupa dotarła na plac przy amfiteatrze w Tylmanowej, gdzie rozpoczęła się główna część Festiwalu Dunajca.

W oficjalnym otwarciu imprezy uczestniczyli Jan Hamerski Senator RP, Maria Łojas – Jurkowska Sekretarz Rady Gminy Ochotnica Dolna i Radna Rady Powiatu Nowotarskiego, Maciej Mikołajczyk Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna,  Adam Górnicki Skarbnik Gminy Ochotnica Dolna oraz partner projektu, w ramach którego odbywał się Festiwal Dunajca - Jan Gondek – starosta Gminy Leśnica wraz z małżonką. Na wydarzeniu obecny był także Krzysztof Jurkowski Zastępca Wójta Gminy Ochotnica Dolna oraz Małgorzata Piątek Kierownik zespołu ds. zarządzania projektami.

Na samym początku, na scenie głos zabrali Jan Hamerski Senator oraz Maciej Mikołajczyk Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna, życząc wszystkim przybyłym mieszkańcom i turystom dobrej zabawy, a także poznawania lokalnej kultury i pielęgnowania tradycji.   

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkowe gadżety m. in. kubki emaliowane, które z pewnością, nie raz przydadzą się podczas górskich wędrówek. Następnie na telebimie zostały wyświetlone bajki dla dzieci – „Film o pszczołach” i „Kot w butach”.

Wreszcie przyszedł czas na występy zespołów z dorzecza Dunajca prezentujące różnorodne stroje, muzykę, śpiew i taniec. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół „Kiyrpecki” z sąsiedniego Łącka. Opiekunką grupy jest Aneta Wolańska.  Potem koncert dała kapela „Strupki” także z Łącka. Wreszcie, dla odmiany, przyszedł czas na występ zespołu rockandrollowego „Elvis’56”. Ze sceny rozbrzmiały dobrze znane przeboje. Kolejnym zespołem, który wystąpił w Tylmanowej był „OwCoK” z Jabłonki – a więc Orawa. Widzowie mogli obejrzeć inne stroje oraz odmienny taniec i śpiew. Zespołem opiekuje się Anna Olesińska. Wieczorem na scenie pojawił się „Tryptyk” – zespół folkowy, którego wokalistą jest Mirosława Zaziąbło Hubiak z Tylmanowej. Po „Tryptyku” wystąpił „Zielony Jawor” z Krempach prezentujący muzykę, stroje i taniec  Spisza. Zespołem kieruje Maria Wnęk. Gwiazdą wieczoru była Kapela Ciupaga, która rozgrzała publiczność i porwała w tany.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac twórców ludowych. Na telebimie wyświetlone zostały także filmy etno „My górale i nasza tożsamość” oraz „Gorczańskie smaki, góralskie nuty”. Odbył się też pokaz zdjęć wykonanych na potrzeby aplikacji mobilnej, prezentujących atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo miejsca w Gminie Ochotnica Dolna.

Projekt „Szlakiem przyrody i kultury w Dolinie Dunajca” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020. Projekt jest realizowany razem z partnerem słowackim – Leśnicą.