Piątek, 9 października 2015

Zielona szkoła w Jastrzębiej Górze

Zielona szkoła w Jastrzębiej Górze 12.06.2010-19.06.2010 S.P. im. J. .Twardowskiego w Tylmanowej


Jednym z punktów wycieczki była wizyta w Morskim Akwarium w Gdyni.

 

Można w nim obejrzeć faunę i florę mórz i oceanów świata w akwariach, w gablotach, na dioramach oraz plastyczną ekspozycje niecki Bałtyku 

 

 

Atrakcją dla uczniów była całodniowa wycieczka do Trójmiasta. Uczniowie zwiedzili i poznali historię pomnika na Westerplatte.  

 

 

Westerplatte –to półwysep w Gdańsku, przy ujściu Wisły. W latach 1926-39 na terenie półwyspu funkcjonowała Wojskowa składnica tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw hitlerowcom.

W Gdyni uczniowie udali się w krótki rejs po zatoce.

 

 

Podczas rejsu podziwiali uroki wybrzeża oraz stocznię Gdańską .Na szczególną uwagę zasługiwały  liczne statki przycumowane do brzegu. Atrakcją były też zabytkowe statki pływające po morzu. Uczniowie mieli możliwość wejścia i zwiedzania statku pasażerskiego w porcie Gdańskim.  

 

 

 

 

 

 

W Sopocie uczniowie spacerowali słynnym molo podziwiając wybrzeże Morza Bałtyckiego.

 

 

Sowiński Park Narodowy to obok parku Wolińskiego jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Atrakcją parku Słowińskiego są ruchome wydmy, które osiągają tam wysokość kilkudziesięciu metrów i są jednymi z największych w Europie.  

 

 

Ogromne góry piasków przypominają do złudzenia krajobraz saharyjskich ergów. Ze względu na niezwykłą różnorodność przyrodniczą Słowiński Park Narodowy zaliczono w 1977 roku do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

W Jastarni zwiedziliśmy największe Muzeum Rybackie Juliusza Strucka - Muzeum znajduje się w wschodniej części Jastarni. W muzeum można zobaczyć ciekawą ekspozycje narzędzi i sieci do połowu ryb, używanych przez rybaków, sprzętów gospodarstwa domowego oraz zrekonstruowaną izbę rybacką z początków XIX w. Można także obaczyć ekspozycje sprzętów wyłowionych przez tutejszych rybaków w morskiej otchłani.

 

 

Rozewie

 

 

 

 

 
Latarnia morska w Rozewiu jest stalową wieżą, osadzoną na murowanym cokole, o kształcie ściętego stożka. Ustawiono ją na klifowym brzegu, które wznosi się na wysokość 54 metrów n.p.m. Wysokość samej latarni wynosi 33 metry, czyli światło oddalone jest od poziomu morza o 87 metrów.

 

Fokarium

 

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej  - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest  projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych  w rejonie południowego Bałtyku.  

 

 

 

 

 
Nad morzem –gry i zabawy ruchowe

 

 

 

 

 

Jadwiga Czajka