Realizacja projektu - Rok szk. 2008/2009

W Projekcie „Jestem ze wsi – to mi nie przeszkodzi w odniesieniu sukcesu!” przez cały rok szkolny 2008/2009 odbywają się zajęcia z uczniami: warsztaty przyrodniczo-matematyczne, językowe, zajęcia sportowe, terapeutyczne i wyrównawcze.

 
Jedna ze szkól otrzymała wyposażenie pracowni językowej w pulpit lektora wraz ze słuchawkami, zakupiona została również kserokopiarka i pozostała część wyposażenia gabinetu logopedycznego.

 
W okresie kwiecień – maj zorganizowano dla uczniów szereg wyjazdów, z których skorzystało ponad sześciuset uczniów:

 
Uczestnicy kół językowych mogli sprawdzić znajomość języka niemieckiego podczas trzydniowej wycieczki do Wiednia, 1 grupa spędziła tydzień nad morzem na obozie językowym, uczniowie odwiedzili również Pragę.

 
Kontynuację zajęć z przedmiotów ścisłych prowadzono podczas zwiedzania: Bałtowskiego Parku Jurajskiego, Planetarium w Chorzowie, zabytków i muzeów Warszawy i Krakowa.

 
W ramach alternatywnych form spędzania wolnego w styczniu grupa 30 uczniów wzięła udział w dwóch wyjazdach na nary do Kluszkowiec, gdzie doskonalili umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie pod okiem zawodowych instruktorów, w kwietniu i maju zaś 30 osób uczestniczyła w zajęciach na basenie pływackim w Nowym Sączu.

 
Dla wszystkich uczniów klas trzecich gimnazjów zorganizowano spotkania z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu. Uczniowie dowiedzieli się jakie wykształcenie jest potrzebne, aby zdobyć pracę, jakie zawody będą potrzebne w przyszłości w naszym regionie oraz jak kształtuje się stopa bezrobocia i struktura bezrobotnych. Uczestnicy zajęć mogli poznać również własne predyspozycje zawodowe wypełniając i analizując autotesty dotyczące swoich zainteresowań i preferencji.

 

W ramach zadania „Świadomie planuję karierę zawodową – doradztwo zawodowe” gimnazjum w Tylmanowej w każdym miesiącu gości zaproszonych przedstawicieli wybranych zawodów. Celem spotkań jest przybliżenie uczniom specyfiki zawodu, pokazanie drogi, jaką należy przebyć, aby osiągnąć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Spotkania z ludźmi, którzy wykonują poszczególne profesje sprawiają, że wybór zawodu staje się dla młodzieży zadaniem priorytetowym i bardzo osobistym, zwłaszcza, że pierwsze, właściwe kroki należy podjąć już teraz, wybierając odpowiednią szkołę ponadgimnazjalną.

 
Od początku roku szkolnego odbyło się 9 takich spotkań, w których uczestniczyli wszyscy obecni danego dnia w szkole uczniowie. Tak więc zaproszeni zostali: doradca ubezpieczeniowy- Jacek Niewiadomski , żołnierz zawodowy – Jerzy Udziela, sportowiec – Mateusz Rutkowski, podróżnik – Ryszard Stabach , grafik komputerowy – Bartosz Orczyk, fotografik – Arkadiusz Uroda, aktorzy – Wojciech Habela i Jacek Lecznar, instruktorzy ratownictwa medycznego pod kierownictwem Anny Grzegorzek oraz technik masażysta – Leszek Giza.

 
Niezwykle wiele emocji wzbudziła wśród młodzieży wizyta mistrza świata juniorów w skokach narciarskich 2004 roku –
Mateusza Rutkowskiego.

 

Mateusz opowiadał o przebiegu swojej kariery, o harcie ducha, specyfice treningu, o nakładzie pracy, jaki trzeba włożyć, aby osiągnąć sukces. Rozbudził ogromną ciekawość u młodzieży, padło wiele pytań, były autografy i wiele radości. Uczniowie mieli możliwość przymierzenia kombinezonu Adama Małysza oraz butów biegowych Justyny Kowalczyk. Można powiedzieć, że mieli bliski kontakt z sukcesem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 stycznia 2009 roku swoją pasją zarażał uczniów grafik komputerowy, autor wielu reklam ukazujących się w kolorowych czasopismach, człowiek sukcesu – Bartosz Orczyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tajemnice swojego warsztatu zdradzał na spotkaniu z młodzieżą 13 marca 2009 roku fotografik – Arkadiusz Uroda, dla którego zawód ten, to nie tylko pasjonująca praca, ale także źródło satysfakcji i sposób na samorealizację.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chłopaków zainteresował profesjonalny sprzęt fotograficzny i możliwość robienia nim zdjęć.

 

 

 

 
23 marca 2009 roku uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych przygotowanych przez aktorów z Krakowskie Agencji Artystycznej Pro Art. Krak – panów: Wojciecha Habelę i Jacka Lecznara. Uczniowie dobrze się bawili, kosztując odrobinę z zawodu aktora.

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do jednych z najbardziej intrygujących spotkań należały spotkania z ratownikami medycznymi oraz masażystami ze Szkoły   Policealnej Pracowników Medycznych z Nowego Sącza.

 
Spotkanie z panią Anną Grzegorzek oraz ratownikami medycznymi odbyło się 29 kwietnia 2009 roku. Po zaprezentowaniu części teoretycznej oraz prezentacji multimedialnej, przygotowanej specjalnie pod kątem spotkania, nastąpiła część praktyczna, kiedy to uczniowie obserwowali podstawowe techniki ratowania życia, a potem sami mogli nabyć nowe umiejętności niesienia pomocy przedmedycznej. Odkrywcze było także obejrzenie z bliska karetki reanimacyjnej oraz jej wyposażenia.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Na spotkaniu z technikiem masażystą – panem Leszkiem Gizą (20 maja 2009 roku) oraz jego uczniami każdy mógł doświadczyć dobrodziejstw masażu relaksacyjnego, a także zapoznać się z podstawowymi technikami masażu leczniczego. Do specjalistów ustawiła się długa kolejka chętnych i potrzebujących. Niektórzy stanęli dwa razy.
 

Zarówno zawód ratownika medycznego jak i masażysty to właściwie profesje dla każdego, na dodatek dzisiaj jest szczególne zapotrzebowanie na tego rodzaju zawody. Po spotkaniach wśród uczniów pojawiło się zainteresowanie i chęć wykonywania podobnych zawodów w przyszłości.
 

A teraz kilka zdjęć z ostatniego spotkania:

W Gimnazjum Nr 1 w ramach zadania 8 odbędzie się jeszcze jedno spotkanie.
 

Opracowanie: JC