Ocalić od zapomnienia

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu Groby i cmentarze wojenne w kraju 2020. Jedna z dotacji trafiła do Gminy Ochotnica Dolna na realizację zadania „Ocalić od zapomnienia”.

Celem programu jest wspieranie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem, a także wspieranie prowadzenia działań naukowych upowszechniających wiedzę na temat tych wydarzeń.

Środki przyznane dla Gminy Ochotnica Dolna zostaną przeznaczone m. in. na: utrzymanie grobów wojennych, zapewnienie porządku na ich terenie, działania remontowe i konserwatorskie oraz działania edukacyjne i popularyzatorskie.

Gmina Ochotnica Dolna była jedną z najbardziej patriotyczne nastawionych gmin na Podhalu. Nie znalazła tu odzewu próba zjednania sobie górali przez niemieckiego okupanta, w ramach tzw. „Goralenvolk”. Wsie stały się ostoją działań partyzanckich. Burzliwe i krwawe dzieje Gminy Ochotnica Dolna pozostawiły po sobie dziesiątki mogił wojennych na cmentarzach, polanach i w górach. Wśród nich są mogiły pojedyncze i zbiorowe.

Linki do artykułów:

http://www.ochotnica.pl/pl/211/5380/ocalic-od-zapomnienia-groby-wojenne-w-ochotnicy-i-tylmanowej.html

http://www.ochotnica.pl/pl/211/5379/pamietamy-wystawa-poswiecona-poleglym.html

http://www.ochotnica.pl/pl/211/5351/mogily-ocalone-od-zapomnienia.html

http://www.ochotnica.pl/pl/211/5129/zakonczenie-prac-archeologicznych-w-gminie-ochotnica-dolna.html

http://www.ochotnica.pl/pl/211/5060/badania-archeologiczne-w-ochotnicy-i-tylmanowej.html

http://www.ochotnica.pl/pl/211/5013/badania-geofizyczne-w-ochotnicy-i-tylmanowej.html

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych