Obwieszczenie Wójta Gminy Ochotnica Dolna w sprawie przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji na obszarze Gminy Ochotnica Dolna

OBWIESZCZENIE

WÓJTA GMINY OCHOTNICA DOLNA
z dnia 31 marca 2011 r..
w sprawie przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji (odszczurzania) na obszarze Gminy Ochotnica Dolna
 
   1.    Przypominam o obowiązku przeprowadzenia w dniach od1 kwietnia 2011 r. do 29 kwietnia 2011 r.  obowiązkowej deratyzacji (odszczurzania) na terenie gminy Ochotnica Dolna (§ 20 i 21 uchwały Nr XLIX/355/06 Rady Gminy Ochotnica Dolna z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ochotnica Dolna) - Dz. Urz. Woj. Małopolskiego Nr 486, poz. 2978 z 11.08.2006 r.
 
    2.    Obowiązkowej deratyzacji podlegają następujące obszary gminy:
1) obiekty użyteczności publicznej i obsługi ludności, obiekty gospodarcze, budynki zamieszkania zbiorowego oraz budynki wielolokalowe;
2)      domy mieszkalne i obiekty gospodarcze nieprzyłączone do kanalizacji sanitarnej;
3)      zabudowane miejsca na pojemniki i kontenery służące do gromadzenia odpadów komunalnych;
4)      pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich;
 
     3.     Właściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami wymienionymi w ust. 2, a także osoby sprawujące zarząd tymi nieruchomościami, zobowiązane są do przeprowadzenia w terminie określonym w ust. l deratyzacji na własny koszt (lub - stosownie do ustaleń - na koszt właściciela, użytkownika wieczystego) i we własnym zakresie lub poprzez zlecenie jej zakładowi deratyzacji, który dokona wyłożenia i zebrania trutek w obiektach i urządzeniach wymienionych w ust. 2.
 
     4.   Osoby i jednostki wymienione w ust. 3 obowiązane są do usunięcia przed rozpoczęciem deratyzacji odpadów powstałych w gospodarstwach domowych oraz obiektach użyteczności publicznej i obsługi ludności, a także innych zanieczyszczeń, w szczególności mogących stanowić pożywienie gryzoni, obiektów i urządzeń objętych deratyzacją.
 
     5.    Z uwagi na niebezpieczeństwo przypadkowego zatrucia ludzi oraz zwierząt domowych i gospodarskich w okresie wyłożenia trucizny rodzice i opiekunowie mają obowiązek pouczenia dzieci i innych osób, nad którymi sprawują opiekę, o zagrożeniu i skutkach zatrucia; z tego samego powodu szczególnym nadzorem powinny być objęte w tym czasie zwierzęta domowe i gospodarskie.
 
      6.    1. Odszczurzanie powinno być prowadzone w następujący sposób:
Do odszczurzania należy użyć trutkę gryzoniobójczą dostępną w handlu wg następujących norm:
1/ na każde 100 m powierzchni użytkowej lokalu   -   250 g
2/ w gospodarstwach rolnych do 1 ha -   250 g
3/ w gospodarstwach rolnych powyżej 1 ha -   500 g
 
Do dnia rozpoczęcia odszczurzania należy zaopatrzyć się w trutkę, do czasu wyłożenia przechowywać ją w chłodnym miejscu.
 
Oczyścić z odpadów i śmieci podwórza, śmietniki, piwnice i strychy, zabezpieczyć artykuły spożywcze i karmę dla zwierząt, aby nie były dostępne dla szczurów oraz uniemożliwić szczurom dostęp do wody.
 
W dniu 1 kwietnia 2011 r. wyłożyć trutkę wg pouczenia dołączonego do każdego opakowania w miejscach , gdzie szczury pojawiają się, a w szczególności na podwórzach, śmietnikach, strychach, piwnicach, ustępach, budynkach gospodarczych itp. umieszczając równocześnie w tych miejscach ostrzeżenie "UWAGA TRUCIZNA"
i pozostawić wyłożone trutki do dnia 29 kwietnia 2011 r.  uzupełniając je w miarę spożywania przez szczury.
W czasie wyłożenia trutki uniemożliwić dostęp, zwłaszcza dzieciom do miejsc, w których wyłożono trutki, zaś zwierzęta domowe trzymać w tym czasie w zamknięciu oraz zabezpieczyć trutkę przed dostępem ptactwa .W czasie wyłożenia trutki zbierać codziennie padłe szczury i przypadkowo zatrute zwierzęta domowe i poddawać utylizacji, przy czym nie wolno posługiwać się gołymi rękami i nie wolno spożywać mięsa zatrutych zwierząt.
W dniu 29 kwietnia 2011 r. zebrać wszystkie padłe szczury i przypadkowo zatrute zwierzęta
domowe oraz trutki i następnie poddawać utylizacji. Sposób utylizacji reguluje Rozporządzenie Wspólnoty Europejskiej Nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 03.10.2002 r. ustanawiające przepisy zdrowotne związane z ubocznymi produktami zwierzęcymi nie przeznaczonymi do spożycia przez ludzi (materiał kat. I, art. 4 dotyczy - zwierząt dzikich podejrzanych o zakażenie).
 
7.           Nadzór i kontrolę nad przeprowadzeniem deratyzacji sprawować będzie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, na którego żądanie jako dowód realizacji obowiązku deratyzacji należy okazać dowód zakupu trutek lub zlecenia zakładowi deratyzacji przeprowadzenia deratyzacji wraz z wykazem obiektów i urządzeń objętych deratyzacją.
 
8.           Zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1.500 zł. albo karze nagany.
 
9.   Obwieszczenie podlega ogłoszeniu przez rozplakatowanie obwieszczeń w miejscach publicznych.