WOK w Tylmanowej z dotacją na album

WOK w Tylmanowej z dotacją na album

Potrzebne stare fotografie Tylmanowej!

Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej otrzymał dotację w wysokości 12 tys. zł na wydanie albumu ze zdjęciami prezentującymi dawne życie materialne i duchowe w miejscowości oraz współczesny stan zabytkowej architektury.

O dotacje na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej mogły ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski. W tegorocznej edycji  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel przeznaczyło 4 mln zł. Dotację otrzymały 163 organizacje. Odrzucono 666 wniosków.

Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej w związku z prowadzonym projektem poszukuje starych fotografii wykonanych w Tylmanowej. Głównym celem projektu jest ocalenie od zapomnienia i zniszczenia oraz zaprezentowanie młodemu pokoleniu  dawnej kultury: tradycji duchowej i materialnej (architektura, narzędzia) Tylmanowej. Kolejny cel to utrwalenie na zdjęciach aktualnego stanu zabytkowej architektury Tylmanowej. W ramach realizacji zadania zostaną wykonane zdjęcia starych, drewnianych domów, spichlerzy, zabudowań gospodarczych. Z wszystkich zdjęć: zebranych i nowo zrobionych, powstaną albumy, które będą rozprowadzone do szkół i WOK-ów na terenie Gminy Ochotnica Dolna, a także bezpłatnie rozdane mieszkańcom. Najważniejszą korzyścią realizacji projektu będzie trwała forma rejestrująca aktualny stan zabytkowego budownictwa w Tylmanowej oraz prezentacja dawnego życie mieszkańców.

Zainteresowanie tegoroczną edycją konkursu było bardzo duże. Zespół Sterujący programu rozpatrzył blisko 850 wniosków. Wybranym projektom przyznano dotacje od 5 tys. do ponad 50 tys. złotych. Wśród projektów zgłoszonych przez fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, regionalne muzea z całej Polski – zarówno z dużych miast, jak i małych ośrodków – znalazły się projekty oparte na organizacji warsztatów, gier, happeningów, konkursów, projekty realizowane w ramach tzw. archiwistyki społecznej, historii mówionej, których efekty  będą wykorzystywane w różnorodnych działaniach edukacyjnych. Nagrodzono także liczne projekty wystawiennicze i wydawnicze, zarówno te tradycyjne, jak i te realizowane w ramach projektów internetowych. Problematyka uwzględniona w nagrodzonych projektach jest bardzo szeroka. Zdecydowana większość związana jest z historią lokalną, pozostałe dotyczą historii politycznej, gospodarczej, historii społecznej, a także historii życia codziennego. Wiele projektów związanych jest z upamiętnieniem wydarzeń, których rocznice obchodzimy w tym roku: Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego, rok Tadeusza Kościuszki, rok Rzeki Wisły. Projekty w Programie „Patriotyzm Jutra” w 2017 roku oceniane były przez Zespół Sterujący w składzie:

  • Robert Kostro, Dyrektor Muzeum (przewodniczący)
  • prof. Jolanta Choińska-Mika, Uniwersytet Warszawski
  • Anna Czyżewska, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
  • Eliza Dzwonkiewicz, Narodowe Centrum Kultury
  • dr Marcin Komosa, Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN
  • dr Paweł Ukielski, Muzeum Powstania Warszawskiego
  • prof. Michał Kopczyński, Muzeum Historii Polski, Uniwersytet Warszawski
  • dr Joanna Kubicka, Uniwersytet Warszawski
  • prof. Stanisław Roszak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • dr Michał Łuczewski, Centrum Myśli Jana Pawła II
  • Dawid Krupej, Bałtycka Fundacja Rozwoju
  • dr hab. Paweł Skibiński, Uniwersytet Warszawski.

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program granatowy realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 roku. Program służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski i wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Zdjęcia można przynieść do WOK w Tylmanowej w godz. 15-21, bądź kontaktować się przez Facebooka lub mail: woktylmanowa@gmail.com

Źródło: http://muzhp.pl