Rekrutacja uzupełniająca na wyjazd studyjny w Bieszczady

Rekrutacja uzupełniająca na wyjazd studyjny w Bieszczady

W związku z niewystarczającą liczbą zgłoszeń osób do 35 roku życia, Gmina Ochotnica Dolna ogłasza rekrutację uzupełniającą na wyjazd studyjny do podkarpackiej wsi, który odbędzie się w dniach 11 – 13 października  2019 r.

Udział w rekrutacji uzupełniającej mogą wziąć wyłącznie osoby młode do 35 roku życia mieszkające w  Gminie Ochotnica Dolna. Zgłoszenia należy składać do dnia  4 października (tj. do piątku) do godz. 16.00.

Warunkiem ubiegania się o udział w wyjeździe studyjnym jest dostarczenie (przesłanie pocztą elektroniczną skanu zgłoszenia z podpisem) na adres e-mail: gmina@ochotnica.pl lub doręczenie do Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej, os. Dłubacze 160, 34-452 Ochotnica Dolna kompletnie wypełnionej oraz podpisanej karty zgłoszenia.

Udział w wyjeździe studyjnym jest bezpłatny. Uczestnicy wyjazdu studyjnego mają zapewnione wyżywienie oraz zakwaterowanie.

W programie wizyty studyjnej zaplanowano m.in.:

  • Spotkanie z przedstawicielem Fundacji Bieszczadzkiej oraz prezentacja nt.: (1) dobre praktyki dotyczące rozwoju zielonej turystyki w regionie oraz aktywności społecznej na obszarach wiejskich, rolniczych; (2) partnerska współpraca organizacji pozarządowych, publicznych i przedsiębiorców; (3) tworzenie produktów ekoturystycznych (zielone szlaki greenways, ekomuzea, questy, itp.)
  • Podróż drezynami jednym z odcinków linii kolejowej 108 łączącej stację Stróże ze stacją Krościenko i z przejściem granicznym w tej miejscowości.
  • Ekomuzeum „Trzy Kultury” (ekomuzeum posiada certyfikat " GoToCarpathia") - zwiedzanie wybranych fragmentów Ekomuzeum "Trzy Kultury" w Lutowiskach.
  • Spotkanie z przedstawicielem Zespołu Szkół w Lutowiskach (szkoła jest inicjatorem i koordynatorem Ekomuzeum „Trzy Kultury”) oraz z pracownikiem Urzędu Gminy Lutowiska - członkiem Rady LGD „Zielone Bieszczady”.
  • Wizyta w Pracowni-Galerii „Stare Kino” (Pracownia posiada certyfikat "GoToCarpathia") specjalizującej się w wytwarzaniu autorskich wyrobów ceramicznych. Spotkanie z właścicielami oraz warsztaty ceramiczne. Każdy uczestnik wykona własnoręcznie pamiątkę z ceramiki
  • Zwiedzanie innych wybranych atrakcji powstałych na trasie Ekomuzeum: ruiny synagogi,  Arboretum Przyszkolne, kirkut (cmentarz żydowski), itp., cerkwisko z cmentarzem greckokatolickim.
  • Spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia „Zatwarnica” - w wybudowanej przez Stowarzyszenie Chacie Bojkowskiej, która pełni funkcję Centrum Edukacyjno-Informacyjnego Ekomuzeum.
  • Wizyta w Pracowni Artystycznej „Na Dwie Ręce” w Zatwarnicy utworzonej w zabudowaniach dawnego Parku Konnego Nadleśnictwa Lutowiska specjalizującej się m.in. w tworzeniu autorskich lalek z płótna. Przy Pracowni funkcjonuje też jedyne w Bieszczadach autorskie Kino „Końkret” oraz Kawiarnia „Końsekwencja”.
  • Warsztaty wyrobu zapachowych mydełek z zanurzonymi w nich roślinami (zioła, kwiaty, nasiona itp.), odlewanych w foremkach inspirowanych bieszczadzkimi zwierzętami i roślinami.
  • Wizyta w bacówce rodziny Obrochtów pod Przełęczą Wyżną. Spotkanie z bacą i juhasami. Degustacja serów. Zwiedzanie bacówki, wykorzystanie zasobów rolnych.
  • Warsztaty astronomiczne z użyciem profesjonalnych urządzeń do obserwacji bieszczadzkiego nieba (najmniej zanieczyszczonego światłem w Polsce i w Europie).
  • Krótka wizyta w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła utworzonej w ponad 100-letnim drewnianym budynku dawnej szkoły
  • Warsztaty kulinarne „We Młynie”: przygotowywanie i degustacja proziaków oraz drożdżowych kapuśniaczków.
  • Degustacja potraw kuchni regionalnej pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego

Organizacja wizyty studyjnej do podkarpackiej wsi jest w 100% finansowana ze środków pochodzących z dofinansowania.

Szczegółowe informacje można uzyskać w pokojach 6 i 7 lub pod numerami telefonu  18 262 09 17 lub 18 262 09 15.

Poniżej zamieszczamy  również zmieniony REGULAMIN REKRUTACYJNY wyjazdu studyjnego pn.:  "Organizacja wizyty studyjnej do podkarpackiej wsi po dobre praktyki w zakresie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich" oraz karty zgłoszenia.

Zapraszamy do udziału w wyjeździe studyjnym!