„Tego nie można zapomnieć” – renowacja pomnika „krwawej wigilii” w os. Młynne

„Tego nie można zapomnieć” – renowacja pomnika „krwawej wigilii” w os. Młynne

Gmina Ochotnica Dolna otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł na wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dotyczących pomnika krwawej wigilii w os. Młynne w Ochotnicy Dolnej w ramach zadania „Tego nie można zapomnieć…” Gmina złożyła wniosek o udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane zabytkowych obiektów małej architektury stanowiących miejsca pamięci narodowej i martyrologii położonych na obszarze województwa małopolskiego.

Celem zadania jest podjęcie działań zmierzających do poprawy estetyki miejsca mordu rodziny Brzeźnych i ich sąsiadów oraz zachowanie pamięci o najtragiczniejszym w dziejach Ochotnicy Dolnej wydarzeniu, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia w 1944 r. Dla mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna miejsce pamięci o ofiarach mordu jest ważnym elementem tożsamości  regionalnej i kulturowego.

Miejsce upamiętniające mord na rodzinie Brzeźnych i ich sąsiadach znajduje się w Ochotnicy Dolnej w os. Młynnym. Aby upamiętnić pomordowanych mieszkańców wybudowano, nad piwnicą spalonego domu, kapliczkę, w której znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, postawiono drewniany krzyż oraz kamienny obelisk z tablicą informującą o krwawych wydarzeniach – pomnik „krwawej wigilii”. Wszystkie powyższe elementy znajdują się w miejscu, gdzie stał młyn i dom, w którym śmierć poniosła rodzina Brzeźnych oraz sąsiedzi, którzy tutaj się ukryli.

Miejsce to wymaga renowacji i konserwacji oraz zmiany zagospodarowania najbliższego terenu wokół obiektu w celu poprawy jego estetyki. Należy przebudować kamienny mur, naprawić schody terenowe, wymienić popękaną nawierzchnię wokół tablicy pamięci, odnowić obeliski kamienne oraz pomalować i zabezpieczyć drewniany krzyż oraz kapliczkę. Miejsce ma szczególne znaczenie historyczne dla lokalnej społeczności. 

GALERIA