Gmina Ochotnica Dolna wraz ze Stowarzyszeniem „Przyjaciele Doliny Dunajca” wzięli udział w konkursie na opracowanie studium przypadku wraz z planem działań związanych z kształtowaniem zielonej infrastruktury, ogłoszonego przez Karpaty Łączą – Zielona Infrastruktura.
Konkurs prowadzony był w ramach projektu LIFE pn. Green-Go! Inicjatywy lokalne na rzecz kształtowania zielonej infrastruktury na obszarach Natura 2000 w Karpatach (LIFE16 GIE/PL/000648). Jego celem jest wspieranie współpracy i partnerstwa lokalnych interesariuszy gmin karpackich – przede wszystkim samorządów oraz lokalnych grup działania, przy udziale innych organizacji i podmiotów oraz mieszkańców – na rzecz właściwego zarządzania przestrzenią i kształtowania zielonej infrastruktury.
Praca konkursowa polegała na opracowaniu lokalnego studium przypadku wraz z planem działań na rzecz kształtowania zielonej infrastruktury w celu zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych Karpat oraz wspierania zrównoważonego rozwoju regionu.
Zawiązanych zostało 14 Zespołów Konkursowych. Złożonych zostało ostatecznie 9 prac, które podlegały ocenie specjalnie powołanej Komisji Konkursowej.
Komisja Konkursowa dokonała ostatecznego podsumowania oceny złożonych prac konkursowych i wydała werdykt: wyłoniła 5 Zespołów Konkursowych - równorzędnych Laureatów Konkursu:
1. BIELSKO-BIAŁA (Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Biuro Rozwoju Miasta Bielsko-Biała, Stowarzyszenie "Olszówka").
2. ŁAPANÓW (Gmina Łapanów, LGD "Dolina Raby").
3. OCHOTNICA DOLNA (Gmina Ochotnica Dolna, Stowarzyszenie "Przyjaciele Doliny Dunajca).
4. WISŁOKA (Związek Gmin Dorzecza Wisłoki).
5. ŻYWIECKI RAJ (Gmina Łodygowice, LGD "Żywiecki Raj").
Ponadto, Komisja przyznała dodatkowe wyróżnienie Zespołowi SUCHA BESKIDZKA (Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Gmina Zawoja, LGD "Podbabiogórze").
- Zwycięstwo w konkursie to dla nas duże wyróżnienie ale również szansa na wykorzystanie pozyskanego wsparcia na dalsze działania prowadzące do ochrony ekosystemu Doliny Ochotnicy i zachowania unikalnych walorów przyrodniczych – informuje Rafał Gawlyta – prezes Stowarzyszenia „Przyjaciół Doliny Dunajca”.