Wymiana urządzeń grzewczych w Ochotnicy i Tylmanowej

Wymiana urządzeń grzewczych w Ochotnicy i Tylmanowej

Gmina Ochotnica Dolna otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 na realizacje zadania pn. „Wymiana urządzeń grzewczych w Gminie Ochotnica Dolna”.

Celem projektu jest zmniejszenie emisji substancji szkodliwych dla środowiska pochodzących z emisji niskiej, dzięki wymianie źródeł ciepła, obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza, w tym także zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu i życiu ludzi (pyłów PM 2,5, PM 10 oraz CO2), poprawa jakości powietrza na obszarze Gminy Ochotnica Dolna, a w szerszej perspektywie całego regionu, dostosowanie systemów grzewczych mieszkańców do standardów i norm energetycznych. Realizacja zadania to także podniesienie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej w Ochotnicy i Tylmanowej, poprawa jakości życia i stanu zdrowia mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna, zwiększenie ich świadomości ekologicznej oraz przeciwdziałanie degradacji obiektów.

W ramach projektu zostanie wymienionych 30 starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych w indywidualnych gospodarstwach, wykorzystujących paliwa stałe, na nowoczesne kotły na biomasę, automatycznie zasilane paliwem oraz zostaną przeprowadzone prace przystosowawcze instalacji wewnętrznej do wymiany 30 źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Odbędzie się także kampania edukacyjno - informacyjna dla mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna, mająca na celu promowanie postawy proekologicznej, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska w zakresie poprawy efektywności energetycznej, oszczędności zasobów naturalnych oraz obniżenia niskiej emisji.

W ramach kampanii odbędą się: 

- warsztaty dla uczniów szkół zlokalizowanych na terenie Gminy Ochotnica Dolna w formie miasteczka ekologicznego na parkingu lub boisku pod szkołą,

- piknik ekologiczny dla mieszkańców w formie miasteczka ekologicznego, w programie m.in. gry i zabawy edukacyjne z dziećmi,

- prezentacja wystawy edukacyjnej na pikniku ekologicznym pod nazwą „Niskoemisyjna”,

- informacyjno - edukacyjne pogadanki w szkołach, podnoszące świadomość ekologiczną młodzieży, promujące postawy proekologiczne oraz poczucie odpowiedzialności za stan środowiska w zakresie poprawy efektywności energetycznej, oszczędności zasobów naturalnych i obniżenia niskiej emisji.

Projekt jest całkowicie zgodny z polityką ochrony środowiska, a także wpisuje się w prowadzoną na obszarze Gminy politykę niskoemisyjną określoną w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej. Przedsięwzięcie ma na celu wyeliminowanie nisko sprawnych kotłów węglowych, wpłynie na zmniejszenie zużycia energii finalnej poprzez lepszą sprawność stosowanych urządzeń i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Tym samym projekt wpisuje się w Strategię Europa 2020, w ramach której do 2020 roku konieczne jest podjęcie działań wpływających na zwiększenie efektywności energetycznej, w tym efektywności spalania paliw do celów grzewczych, a także redukcją emisji gazów cieplarnianych.

Planowany termin realizacji zadania to 01.06.2020 r. – 30.09.2022 r. Co roku będzie wymienianych 10 kotłów. 

Wartość dofinansowania wynosi 282 224,87 zł.

Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich.