Przed 77 laty, 23 grudnia, w dzień obchodzonej wówczas wigilii Świąt Bożego Narodzenia, doszło do krwawej i niezwykle brutalnej akcji pacyfikacyjnej w Ochotnicy Dolnej, w wyniku której śmierć z rąk niemieckich okupantów poniosło ponad 50 mieszkańców wsi, w tym kobiety i dzieci.
Jak co roku, w Ochotnicy Dolnej, odbyły się obchody upamiętniające to tragiczne grudniowe wydarzenie z 1944 r. W kościele parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Św. w Ochotnicy Dolnej została odprawiona msza św. w intencji ofiar. Zakończyła się ona montażem słowno – muzycznym opowiadającym o „Krwawej Wigilii”, przygotowanym przez pracowników Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej. Zaśpiewały Agata Gołdyn i Natalia Szczepaniak oraz kapela regionalna „Wstązecki”. Na gitarze grali Dawid Błachut oraz Monika Jagieła, zaś na skrzypcach Karolina Jagieła i Karol Tylecki. Członkowie Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna odegrali utwór „Cisza”.
Następnie uczestnicy udali się na pobliski cmentarz parafialny gdzie przy zbiorowej mogile pomordowanych Tadeusz Litwa Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej – Młynne odczytał Apel Poległych oraz, wraz z delegacją, złożył znicze. Ponownie odegrana została „Cisza” przy wtórze werbla Tomasza Królczyka. Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk wraz z Zastępcom Wójt Gminy Ochotnica Dolna Krzysztofem Jurkowskim i Kierownikiem WOK w Ochotnicy Dolnej Moniką Jagiełą złożyli kwiaty.
Kolejnym miejsce oddania hołdu pamięci pomordowanym w dniu „Krwawej Wigilii” był pomnik „ochotnickiej Nike” znajdujący się przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej. Tutaj również zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Ostatnim punktem było os. Brzeźnie, w którym nad piwnicą spalonego domu i młynu rodziny Brzeźnych wybudowano kaplicę. Znajduje się tutaj figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Postawiono także drewniany krzyż i kamienny obelisk z tablicą informującą o pacyfikacji. Tutaj delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
W wydarzeniu udział wzięły poczty sztandarowe Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej – Młynne, Związek Łowiecki Koło w Ochotnicy Dolnej oraz Związek Armii Krajowej.