Odbyło się spotkanie w sprawie odnowy zabytków pogranicza polsko-słowackiego - dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze

Odbyło się spotkanie w sprawie odnowy zabytków pogranicza polsko-słowackiego - dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze

Wczoraj (1 lutego), w formie wideokonferencji, odbyło się spotkanie dotyczące odbudowy dworku rodziny Berskich w Tylmanowej oraz klasztoru w Czerwonym Klasztorze.

Na spotkaniu omówiono harmonogram działań, które zostaną podjęte w kolejnych miesiącach tego roku, w ramach wykonania projektu „W dolinie Dunajca – ochrona i odnowa zabytków pogranicza polsko-słowackiego: dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze” realizowanego przez Gminę Ochotnica Dolna razem ze słowackim Partnerem (Urzędem ds. Zabytków Republiki Słowackiej).

W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Krakowie tj. Krzysztof Kaczmarek Kierownik, Jolanta Horowska Koordynatorka zespołu ds. projektów, Renata Bafia opiekunka projektu, a także Milan Gacik przedstawiciel partnera słowackiego, Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna oraz Małgorzata Piątek Kierownik zespołu ds. zarządzania projektami.

Na zakończenie spotkania Wójt podziękował całemu zespołowi Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Krakowie za współpracę i przychylność w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości realizowanego projektu.

Przypomnijmy, że projekt zakłada realizację następujących zadań: restauracja i modernizacja dworu w Tylmanowej oraz renowacja i modernizacja Czerwonego Klasztoru, rewitalizacja parków przy dworze w Tylmanowej i przy Czerwonym Klasztorze wraz z realizacją infrastruktury rekreacyjnej oraz utworzenie ekspozycji muzealnych i organizacja wydarzeń promujących wspólne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w dolinie Dunajca.

W projekcie zaplanowano również działania miękkie: warsztaty edukacyjne dla młodzieży na temat historii dworu Berskich i kultury ludowej Gminy Ochotnica Dolna oraz dziejów Czerwonego Klasztoru, historyczna rekonstrukcja dotycząca spławu drewna na Dunajcu i transportu rudy żelaza traktem pienińskim ze Spisza przez Czerwony Klasztor do Tylmanowej, impreza plenerowa „Noc Świętojańska z flisakami z doliny Dunajca“, konferencja dotycząca ochrony zabytków kultury materialnej i niematerialnej w dolinie Dunajca, wydanie materiałów informacyjnych, wspólnej publikacji edukacyjnej oraz filmu krótkometrażowego.

Projekt „W dolinie Dunajca - ochrona i odnowa zabytków pogranicza polsko - słowackiego: dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020. Projekt jest realizowany razem z partnerem słowackim Urzędem ds. Zabytków Republiki Słowackiej.

GALERIA