Wiosenny Tydzień Ekologii w Gminie Ochotnica Dolna 19 – 25 kwietnia

Wiosenny Tydzień Ekologii w Gminie Ochotnica Dolna 19 – 25 kwietnia

Po raz kolejny, w Gminie Ochotnica Dolna odbędzie się Tydzień Ekologii. W tym roku zaplanowano go w dniach od 19 do 25 kwietnia. Podczas Tygodnia Ekologii społeczność lokalna tj. mieszkańcy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, uczniowie szkół, wolontariusze, włączą się w wiosenne sprzątanie brzegów rzek i potoków, szlaków turystycznych w Gorcach oraz wież widokowych. W tym czasie w szkołach odbędą się warsztaty ekologiczne, wizyty studyjne w oczyszczalni ścieków, konkursy ekologiczne, szkoły odwiedzi mobilne miasteczko ekologiczne, a dla mieszkańców zorganizowane zostaną spotkania ze specjalistami w zakresie m. in. Czystego Powietrza, wymiany pieców, paneli fotowoltaicznych.

Jednak centralnym wydarzeniem Eko Tygodnia będzie Piknik Ekologiczny, który odbędzie się 22 kwietnia (piątek), czyli w Międzynarodowy Dzień Ziemi, w godz. 13.00 – 16.00, na placu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. mjra H. Sucharskiego w Tylmanowej.

Podczas Pikniku swoją działalność i materiały promocyjne zaprezentują przedstawiciele m. in. Nadleśnictwa Krościenko, Gorczańskiego Parku Narodowego, Zespołu Parków Krajobrazowych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL, Fabryki Zieleni i in.

Z kolei przedstawiciele policji i straży pożarnej zaprezentują najmłodszym swoje samochody służbowe.

Na scenie, z programem artystycznym wystąpią uczniowie szkół podstawowych z Tylmanowej. Nastąpi także rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Ekologicznego „Coś nowego z czegoś starego” i wręczenie nagród.

Na uczestników Pikniku, i małych i dużych, będzie czekać wiele bezpłatnych atrakcji m. in. malowanie buzi, dmuchańce, wata, popcorn, rozgrzewka fitness prowadzona przez Renatę Słowik, konkursy z nagrodami ufundowanymi m. in. przez Fabrykę Zieleni w postaci bonów na sadzonki oraz krzewów.

Tydzień Ekologii w Gminie Ochotnica Dolna wpisuje się w akcję organizowaną przez Województwo Małopolskie pn. „Posprzątajmy Małopolskę na wiosnę! 2022”, która odbędzie się w dniach 19 – 22 kwietnia. Akcja ta wspiera inicjatywy oddolne dotyczące dbania o środowisko.

Już dziś zapraszamy do udziału! Razem posprzątajmy naszą Gminę!