Szlak Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge

Szlak Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge

Szlak Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge znajduje się w Gminie Ochotnica Dolna, składa się z 16 odcinków poprowadzonych asfaltowymi drogami, które kończą się na szczytach. Cały szlak rozpoczyna się w Ochotnicy Dolnej przy osiedlu Ligasy i prowadzi drogą powiatową przez Ochotnicę Dolną i Górną do Przełęczy Knurowskiej. Z drogi powiatowej będziecie, zgodnie z oznaczeniem kierunkowym, zjeżdżać na wyznaczone odcinki. Na początku każdego odcinka znajduje się tablica START z informacjami o długości odcinka, stopniach trudności, przewyższeniu, nachyleniu maksymalnym i średnim. Jadąc odcinkiem spotkacie tablicę z maksymalnym nachyleniem na odcinku, a na samym końcu tablicę META z podaną wysokością na jakiej się znajdujecie i zasłużonymi Gratulacjami od Kasi Niewiadomej.

Całkowita długość szlaku, od wyjazdu z parkingu na przeciw Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej i po przejechaniu wszystkich odcinków z powrotem w miejsce rozpoczęcia jazdy, wynosi 117 km z przewyższeniem ok. 3500 m. Początkowa wysokość to 413 m n.p.m., końcowa na Przełęczy Knurowskiej 832 m n.p.m., a najwyższy punkt na trasie to osiedle Skałka 962 m n.p.m. Natomiast maksymalne nachylenie osiąga 39% - odcinek Twarogi. Tablice informujące o całym szlaku znajdziecie przy wspomnianym parkingu, ale też na początku pierwszego odcinka Ligasy w Ochotnicy Dolnej, przy amfiteatrze w Ochotnicy Górnej i na Przełęczy Knurowskiej. Rozpoczęcie przygody zalecamy ze wskazanego parkingu w związku z tym, że będziecie mogli się rozgrzać przed pierwszym wyzwaniem, a po zdobyciu ostatniego odcinka spokojnie rozluźnić zmęczone nogi jadąc cały czas w dół. Wszystkie odcinki mają założone segmenty Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge na aplikacji strava.com. Warto udostępnić swój przejazd w celu porównania się z innymi na danym odcinku).

www.strava.com/activities/630078193

Odcinki zostały podzielone ze względu na stopień trudności na:

- Trudne - CHALLENGE, 9 odcinków (oznaczone kolorem czerwonym), na tych odcinkach czekają na Was bardzo wymagające podjazdy z odcinkami o nachyleniu przekraczającym miejscowo 20%, a na najbardziej wymagającym – Twarogi - nawet do 40% z średnim nachyleniem ponad 10%. Zalecamy na tych odcinkach jazdę na rowerach z odpowiednim przełożeniu, które pozwoli Wam wyjechać (np. dla roweru szosowego 34x32). Dodatkowo w związku z tym, że po wjechaniu na szczyt musicie z niego zjechać tą samą trasą rowery powinny być wyposażone w hamulce tarczowe, aby nie przegrzać carbonowych obręczy!

- Łatwe - FUN, 7 odcinków (oznaczone kolorem niebieskim), na tych odcinkach maksymalne miejscowe nachylenie nie przekracza 15%, a średnie jest poniżej 10%. Poprowadzone one są dolinami potoków, gdzie możecie jechać słuchając ich szumu. Odcinki te są idealne na rodzinną wycieczkę, jednak i tutaj zalecamy rowery wyposażone w odpowiednie ,,górski" przełożenia. Zjazdy tylko miejscowo są strome, w większości pozwalają spokojnie jechać w dół podziwiając piękne okolice.

Na tych trasach rywalizują zawodnicy podczas wyścigów etapowych: szosowego Nowy Targ Road Challenge i kolarzy górskich Ochotnica MTB 4 Towers, które odbywają się w Gminie Ochotnica i są uznawane jako najtrudniejsze w Polsce.

Wizualizacja trasy dostępna jest w filmie: https://www.relive.cc/view/vQvydp71YKq

Pod koniec października br. Katarzyna Niewiadoma uczestniczyła w odsłonięciu pierwszej tablicy i prezentacji szlaku rowerowego „Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge”.

Katarzyna Niewiadoma (ur. 29 września1994, rodowita ochotniczanka)– polska kolarka szosowa, zawodniczka niemieckiego zespołu Canyon SRAM Racing, młodzieżowa mistrzyni Europy w wyścigu ze startu wspólnego (2015), brązowa medalistka mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego (2021) oraz w jeździe drużynowej na czas (2015), reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio (6 m-ce 2016) i Tokio (14 m-ce 2021).

Źródło: https://www.facebook.com/PZKol

 

Karierę rozpoczynała w krakowskim klubie WLKS Krakus Swoszowice na co dzień trenując po wymagających górskich trasach Gminy Ochotnica Dolna. W 2012 roku wywalczyła srebrny medal mistrzostw Polski 2012 w jeździe indywidualnej na czas juniorek, a także złoto w kategorii juniorek podczas Górskich Mistrzostw Polski.

Przełomowym sezonem dla Kasi był rok 2013. Podczas mistrzostw Polski w Sobótce zajęła dwa 4. miejsca w kategorii open kobiet – zarówno w jeździe indywidualnej na czas, jak i wyścigu ze startu wspólnego, co dało jej dwa złote medale w kategorii do lat 23. Dwa miesiące później powtórzyła sukces sprzed roku, triumfując tym razem w wyścigu elity kobiet podczas Górskich Mistrzostw Polski i wygrywając zarazem kategorię młodzieżową. Po drodze błysnęła też na arenie międzynarodowej – w wyścigu kobiet do lat 23 podczas Mistrzostw Europy wywalczyła piąte miejsce.

Sukcesy młodej zawodniczki zaowocowały ofertą ze strony jednej z najlepszych ekip świata – holenderskiego Rabobanku. Kasia rozpoczęła w sierpniu okres stażu i dzięki udanym startom w Holandii już w październiku 2013 roku podpisała roczny kontrakt z holenderską ekipą.

W czerwcu 2014 Kasia odniosła pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze, wygrywając szwajcarski wyścig GP Gippingen. Pierwszy raz wystartowała w największym kobiecym wyścigu świata – Giro Rosa. Debiutująca w imprezie Polka pracowała na końcowy sukces mistrzyni świata – Marianne Vos – pokazując się równocześnie z bardzo dobrej strony na górskich etapach i ostatecznie wyścig kończąc na 11. miejscu, zajmując też trzecie miejsce w klasyfikacji młodzieżowej. Stanęła także po raz pierwszy na podium wyścigu etapowego – w sierpniu zajęła 3. miejsce w pierwszej edycji Ladie Tour of Norway. Na drodze przygotowań do jesiennych mistrzostw świata błysnęła też ponownie w BoelsRentalsLadies Tour – tym razem wygrywając klasyfikację górską, kończąc ostatni etap na 3. miejscu i zajmując 8. miejsce w klasyfikacji generalnej.

We wrześniu podpisała dwuletnią prolongatę kontraktu z ekipą Rabo Liv, decydując się na pozostanie w holenderskiej drużynie do końca 2016r. Mając zabezpieczoną przyszłość, sezon zakończyła w hiszpańskiej Ponferradzie, przewodząc reprezentacji Polski podczas MŚ i wyścig ze startu wspólnego elity kobiet zmagania kończąc na 11. miejscu.

Sezon 2015 zaczęła od przetarcia w wyścigach jednodniowych w Belgii, a w marcu wystartowała w pierwszej edycji włoskiego wyścigu StradeBianche, zajmując 6. miejsce. Jeszcze wyżej uplasowała się w zaliczanej do Pucharu Świata La FlecheWallonne  – na Mur de Huy finiszując na 5. miejscu. W czerwcu zajęła 2. miejsce w baskijskim klasyku Durango-DurnagoEmakumeen Saria (1.2), a następnie triumfowała w pięciodniowym wyścigu EuskalEmakumeen Bira (2.1).

Po zakończeniu kampanii na Półwyspie Iberyjskim wzięła udział w Igrzyskach Europejskich w Baku, zdobywając srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet. W ramach finalizacji przygotowań do startu w Giro Rosa Polka wystartowała w mistrzostwach Polski, do Włoch wyjeżdżając ze srebrem w jeździe na czas elity kobiet i złotym krążkiem w gronie orliczek. Drugi start w największym wyścigu szosowym dla kobiet rozpoczęła jako jedna z liderek zespołu Rabo Liv i na każdym z etapów zajmowała miejsca w ścisłej czołówce, a równa jazda na górskich odcinkach i 5. miejsce na bardzo trudnej, 22-kilometrowej czasówce dały jej 5 miejsce w klasyfikacji generalnej i zwycięstwo w klasyfikacji młodzieżowej.

Do listy sukcesów w sierpniu dopisała kolejny wynik, w estońskim Tartu zdobywając tytuł mistrzyni Europy w wyścigu ze startu wspólnego kobiet do lat 23, pierwszy w historii dla Polski medal tej imprezy w tej kategorii. We wrześniu wciąż 20-letnia Polka wywalczyła wraz z ekipą Rabo-Liv brązowy medal mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas, a sezon zakończyła 7. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego.

W kolejnych latach przyszły kolejne sukcesy oraz zaszczyt reprezentowania Polski na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Rio (2016) i Tokio (2021)

2016

  • 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej rankingu UCI Women's World Tour
  • 1. miejsce w ,mistrzostwach Polski - start wspólny i jazda ind. na czas
  • 1. miejsce w Giro del Trentino Alto Adige-Sudtirol 
  • 1. miejsce w Festival Elsy Jacobs
  • 1. miejsce w Ronde van Gelderland
  • 2. miejsce w mistrzostwach Europy (start wspólny)
  • 1. miejsce w kategorii do lat 23
  • 2. miejsce w StradeBianche 
  • 5. miejsce w Holland Ladies Tour 
    • 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej i punktowej
  • 6. miejsce na igrzyskach olimpijskich w Rio  (start wspólny)
  • 7. miejsce w Giro Rosa
    • 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej

2017

  • 2. miejsce w StradeBianche 
  • 3. miejsce w Amstel Gold Race 
  • 3. miejsce w La FlecheWallonneFeminine 
  • 3. miejsce w Liege-Bastogne-Liege
  • 1.miejsce w The Women's Tour
  • 3. miejsce w rankingu UCI Women's World Tour 

2018

  • 2. miejsce w StradeBianche 
  • 1. miejsce w Trofeo Alfredo Binda
  • 3. miejsce w Tour of California

2019

  • 3. miejsce w StradeBianche  
  • 1. miejsce w  Amstel Gold Race 
  • 5. miejsce w Giro Roas

2020

  • 3. miejsce w mistrzostwach Europy (start wspólny)
  • 2. miejsce w  Giro Rosa
  • 7. miejsce w mistrzostwach Świata

2021

  • 2. miejsce w La FlecheWallonneFeminine 
  • 4. miejsce w mistrzostwach Europy (start wspólny)
  • 3. miejsce w mistrzostwach Świata